Nie mogę otworzyć pliku Pomocy? Odp.: W systemie Windows'98 format *.chm (w którym jest napisana Pomoc Kadr'2000) jest już standardowo widziany, natomiast w starszych wersjach Windows'95 lub WindowsNT może wystąpić brak odpowiednich plików lub posiadanie ich, ale w nieodpowiedniej wersji. Na stronach Microsoft-u powinny być różne potrzebne SerwisPacki, Patche itd. pozwalające zaktualizować system. Na początek można wypróbować zrobiony przeze mnie upgrade, który rozwiązał opisywany problem (przynajmniej) w paru wersjach WIN'95.
Ponieważ opis programu można przeczytać na stronie programu Kadry'2000, dlatego nie przewiduję tworzenia pomocy w innych wersjach np. -> *.hlp, na specjalną prośbę mogę ew. przesłać opis programu w formie dokumentu edytora Word (*.doc) pocztą elektroniczną.
Po co jest podział program instalacyjnego na Kadry i Środowisko? Odp.: Technicznie można zrobić instalkę w 'jednym' pliku, ale musiałbym automatycznie założyć, że użytkownik nie ma środowiska pozwalającego na pracę aplikacji napisanych w VisualBasic 6.0 i dołączać potrzebne pliki, co dwukrotnie zwiększyłoby instalkę, a biorąc pod uwagę różną jakość połączeń z Internetem wyszedłem z założenia, że im mniejsze zbiory tym lepiej, a środowisko VB można znaleźć np. na prawie każdej płycie dołączanej do różnych ogólnie dostępnych gazet komputerowych .
Dlaczego katalog instalacyjny nie może być dłuższy niż 8-znaków? Odp.: Aplikacja, w której zrobiłem instalkę jest trochę stara i obcina dłuższe nazwy. Tak więc można wpisać dłuższą nazwę - niestety w efekcie zamiast np. \\Kadry2000 powstanie katalog \\Kadry2~1 i mogą wystąpić kłopoty z uruchomieniem programu z nowopowstałych ikonek. Osoby, które koniecznie muszą mieć wieloznakowy katalog mogą zainstalować program w dowolnie nazwanym (do 8 znaków) katalogu, a po zakończeniu instalacji zmienić ręcznie jego nazwę na taką jaką tylko sobie wymyślą. Nie ma to żadnego znaczenia dla prawidłowej pracy programu, który sprawdza swoje położenie przy każdym uruchomieniu.
Oczywiście w przypadku wersji sieciowych, jeżeli kilku użytkowników podało ścieżkę dostępu do katalogu z danymi, a ktoś zmieni jej nazwę przerwane zostanie podłączenie do danych i wszyscy będą musieli na swoich stanowiskach ustawić nową ścieżkę dostępu.
P.S.
Na obronę mojej instalki mogę napisać tylko to, że o ile instalki zrobione za pomocą oryginalnych programów Microsoftu czasem zachowywały się dziwnie, aż do uniemożliwienia zainstalowania programu Kadry'2000 włącznie to z tą starą instalką nie odnotowałem jeszcze kłopotów.
Po zainstalowaniu programu wpisałam jakieś nowe dane, a koleżanka pracująca na innym komputerze ma cały czas stare dane? Odp.: Jeżeli użytkownik nie zmieni ustawień to przy pierwszym uruchomieniu program domyślnie szuka (na dysku, gdzie jest zainstalowany, a nie w sieci!) katalogu z danymi i je wyświetla. Tak więc po zainstalowaniu programu na trzech komputerach, na każdym z nich powstała baza z danymi (albo pusta, albo z przykładowymi paroma pracownikami). I jeżeli jeden z użytkowników zmieni dane, to pozostali tego nie widzą, bo każdy z nich ma swoje dane. Tak więc użytkownicy muszą ustalić, gdzie będzie wspólna baza danych (może to być na jednym z tych trzech omawianych stanowisk, albo zupełnie gdzieś indziej) <- ważne tylko, żeby każdy z użytkowników miał dostęp (połączenie) do tego miejsca. Zadbać o odpowiednie udostępnianie tego katalogu w
sieci (prawie każda instytucja ma administratora sieci, który jest najlepszą osobą do tego typu działań) i w opcjach programu podać nową ścieżkę dostępu. Od tej pory zmiany wprowadzone przez któregokolwiek z użytkowników, będą automatycznie widziane przez pozostałe osoby.